Aktualności
19.11.2024 12:04
Metrorower Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii to największy w Polsce i trzeci w Europie system wypożyczalni miejskich rowerów. Na ulicach 31 miast i gmin tworzących GZM pojawiło się 7000 rowerów i 924 stacje, dostępnych przez cały rok.
O tym, że mieszkańcy GZM chętnie korzystają z Metroroweru, świadczą statystyki. Od końca lutego, kiedy uruchomiono system, aż do końca października rowery wypożyczono 950 tysięcy razy.
Z autobusu na rower
Metrorower jest elementem systemu Transport GZM, co jest jedynym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Ma to swój wyraz symboliczny – rowery mają tę samą kolorystykę i oznakowanie, co autobusy. Ma to również swoje odzwierciedlenie w taryfie – każdy pasażer posiadający bilet średniookresowy lub długookresowy, od biletu dziennego do 180-dniowych, może bezpłatnie korzystać z rowerów przez 60 minut dziennie.
Możliwość bezpłatnego korzystania z rowerów dotyczy również osób, które mają prawo do bezpłatnego korzystania z sieci Transport GZM, a więc młodzieży do 16 roku życia i seniorów. Aby z nich korzystać, prawo to musi być potwierdzone w systemie Transport GZM.
Pozostali użytkownicy za pierwsze pół godziny jazdy płacą złotówkę, a za godzinę 2,50 zł. Wraz z dłuższym czasem stawka za przejazd wzrasta. Aby nie płacić za przejazdy jednorazowe, możliwy jest zakup abonamentu rocznego, półrocznego lub miesięcznego.
Lekki, zwinny, nowoczesny
W sieci znajdziemy najnowszy model SmartBike 2.0, który jest lżejszy, bardziej zwinny, dynamiczny i wygodny, niż rowery dostępne w ramach dotychczasowych systemów. To pojazdy IV generacji, wyposażone w nadajnik GPS, dzięki czemu nie trzeba przypinać ich do stojaków, a system pozwala na swobodne przemieszczanie się pomiędzy gminami i pozostawienie roweru w innej miejscowości.
Rowery można wypożyczać z poziomu dedykowanej aplikacji Metrorower. Można w niej nie tylko łatwo zlokalizować najbliższą stację czy rower, ale również sprawdzić liczbę spalonych kalorii czy zmniejszony ślad węglowy. W przyszłości rowery będą również dostępne w aplikacji Transport GZM, z której mieszkańcy korzystają kupując bilety na autobus czy tramwaj.
Mapę, szczegółowy instruktaż oraz cennik można znaleźć na stronie Metroroweru: metrorower.transportgzm.pl.
Z biletem miesięcznym aż 5 w 1
Specjalne miejsce w taryfie Transport GZM zajmują bilety 30-dniowe. Każdy ich posiadacz może poruszać się po wybranym obszarze nie tylko autobusem, trolejbusem lub tramwajem. Oprócz tego, że ma do dyspozycji również Metrorower, od 1 marca tego roku może korzystać również z pociągów Kolei Śląskich i POLREGIO.
Nowe Metrobilety to większa elastyczność i duże ułatwienie w podróżowaniu po Metropolii. Teraz wystarczy jeden bilet, z którym możemy wybierać najszybsze dostępne połączenia i dogodne przesiadki. Pasażerowie nie muszą już analizować taryf różnych przewoźników.
Integracja systemu biletowego obejmie również Metrobilet 24 h, który uprawnia do nieograniczonych podróży, w ciągu 24 godzin od skasowania, po całej sieci komunikacji miejskiej Transport GZM oraz na wszystkich liniach kolejowych w obszarze GZM. To wygodna opcja dla osób, które przyjeżdżają do GZM na 1 dzień i chcą poruszać się różnymi środkami transportu, w tym rowerem.
Velostrady
Aby móc szybko, wygodnie i bezpiecznie poruszać się na rowerze, GZM, która ma charakter policentryczny, jest organizmem składającym się z wielu ośrodków miejskich, sąsiadujących ze sobą w odległościach pozwalających na przemieszczanie się rowerem, inwestuje również w Velostrady. To szybkie drogi rowerowe, w większości odseparowane od jezdni i ruchu samochodowego, często mające przebiegać po nieczynnych liniach kolei piaskowej.
Budowa pierwszych fragmentów już trwa, zaawansowane jest projektowanie kolejnych. Łącznie powstanie co najmniej 8 tras o długości ok. 120 km.
W stronę transportu przyszłości
Realizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię inwestycje w transport rowerowy, a także transport kolejowy i komunikację miejską, wpisują się w cele planu zrównoważonej mobilności miejskiej, który jest strategicznym dokumentem transportowym w GZM. Plan zakłada realizację działań, które zachęcą mieszkańców do przesiadki z samochodów na bardziej zrównoważone formy transportu. Efektem ma być zmniejszenie ruchu samochodowego w miastach i gminach GZM oraz poprawa jakości życia mieszkańców.
06.11.2024 11:41
W najbliższą sobotę (9 listopada) rusza linia minibusowa 972, która połączy centrum Miasta z Wielką Skotnicą, Janowem, Ćmokiem, Brzęczkowicami, Brzezinką, Laryszem i Starą Wesołą.
Trasa linii 972 będzie rozpoczynać i kończyć się na przystankach Mysłowice Kopalnia i Murcki Rynek. Nowy minibus ułatwi podrózowanie do Dworca PKP, Szkoły Podstawowej nr 14 przy ul. 3-go Maja, I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Mickiewicza oraz do CKZiU, na cmentarz i do szpitala przy ul. Mikołowskiej.
Uruchomione zostaną nowe przystanki: Brzęczkowice Żytnia 01, Brzęczkowice Żytnia, Brzęczkowice Rumiankowa 01, Brzęczkowice Rumiankowa 02, Brzęczkowice PKP 01, Brzęczkowice PKP 02, Brzęczkowice Mielęckiego 01, Brzęczkowice Mielęckiego 02.
Linia 972 docierać będzie do Murcek, gdzie będzie można przesiąść się na inne linie, m.in. 672, 673 i 689, żeby dojechać np. do Kostuchny, Piotrowic, Ochojca, Brynowa albo centrum Katowic lub 695, żeby dostać się np. do Szopienic, Giszowca lub Mikołowa.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Transport GZM z komunikatami i rozkładami jazdy: kliknij tutaj.
28.10.2024 9:57
Do 3 listopada przygotowaliśmy dodatkowe linie i większe pojazdy, by ułatwić podróżowanie, a we Wszystkich Świętych bezpłatne przejazdy.
Największe zmiany zaplanowaliśmy na 1 i 2 listopada, czyli w dni Wszystkich Świętych i Zaduszki. Uruchomimy 19 specjalnych linii, które pomogą w dojeździe do cmentarzy. Linie te to: C1 i C3 w Gliwicach, C2 w Chorzowie, Rudzie Śląskiej i Katowicach, C5 i C8 w Katowicach, C6 w Sosnowcu i Będzinie, C7 w Chorzowie i Siemianowicach Śląskich, C9 w Rudzie Śląskiej i Chorzowie, C10 w Knurowie, C11 w Czeladzi, C12–C19 w Tychach oraz C20 w Dąbrowie Górniczej. Dodatkowo, 1 listopada wszystkie przejazdy autobusami, tramwajami i trolejbusami będą bezpłatne.
Szczegółowe informacje znajdziecie w komunikacie na naszej stronie: rj.transportgzm.pl.
Większe pojazdy i zmienione trasy
Oprócz specjalnych linii i bezpłatnych przejazdów, na niektórych trasach będą kursować większe autobusy i tramwaje lub będą obowiązywać specjalne rozkłady. Część połączeń zostanie zawieszona lub zmienimy im trasy – to konieczność ze względu na zmienioną organizację ruchu. Te utrudnienia opisane zostały w komunikacie: Utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych w 2024 roku - ZTM Komunikaty
10.10.2024 11:15
Przygotowaliśmy trasy objazdowe, które umożliwią podróżowanie komunikacją Transport GZM w czasie Rajdu Śląska.
Najlepsze rajdowe załogi z całej Europy przyjadą do naszego regionu, by rywalizować w Rajdzie Śląska, który będzie finałową rundą mistrzostw kontynentu. W Katowicach zmiany w kursowaniu linii autobusowych 1, 4, 30, 40, 154, 673, 800, 805, 807, 808, 813, 814, 817, 835, 920, 930, 940, AP, M2, M4, M23 i M101 obowiązywać będą w piątek od ok. 15:00 do 23:00.
03.10.2024 11:57
Zmieniliśmy kilka zasad w taryfie, aby utrudnienia nie wpłynęły na koszt podróży w Transport GZM.
Posiadacze biletów pakietowego lub jednorazowego muszą pamiętać, że jeżeli, w związku z remontem wiaduktów, konieczna jest przesiadka na inną linię, to przejazd z biletu pakietowego zachowuje ważność na linii, do której się przesiada. Co ważne, dla biletów jednorazowych, czas ich ważności wydłuża się o czas oczekiwania i przejścia na przesiadkę.
Istotne jest też podróżowanie z biletem kolejowym w pojazdach Transport GZM. W miastach należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wszystkie bilety Kolei Śląskich są honorowane w naszych pojazdach. Warunkiem jest to, że trasa przejazdu określona na bilecie obejmuje obszar objęty zmianami, jak również bilety wydane na przejazd pociągami uruchamianymi przez KŚ w skróconej relacji tj. od/do stacji do której zostało skrócone kursowanie pociągów.